Minimalismus v bydlení

Rady a tipy | 2.8.2019
Minimalismus v bydlení

Minimalismus je populární umělecký směr, který přes více než půl století inspiruje nejenom umělce, designéry a architekty ale i širokou veřejnost po celém světě. Jednoduchý, čistý, vzdušný design s minimem rušivých prvků a důrazem na kvalitu materiálu, to je krátký popis toho, jak tento styl v interiéru působí. Minimalismus je také dlouhodobě oblíbený v koupelnách a z toho důvodu jsme ho zařadili mezi 5 nadčasových koupelnových trendů.

„Více žít, méně mít“

Minimalismus není pouze o designu, ale naopak se jedná o celý myšlenkový směr a smysl života. Podstatou tohoto smýšlení je přesvědčení, že člověk ke spokojenému životu potřebuje naprosté minimum věcí a měl by se tak oprostit od převažujícího materialistického přístupu a přikládat větší prioritu těm opravdu důležitým hodnotám.

Minimalisté se snaží vyvarovat hromadění zbytečností a tím vznikající přeplácanosti a neuspořádanosti jejich domácností. Je však nutné přiznat, že v současné konzumní společnosti plné reklam, které nás navádí ke koupi všech možných produktů, vyžaduje minimalistické smýšlení řádné odhodlání dělat věci jinak.


Výhody minimalistického stylu v interiéru

Pro tento směr je typické skromné zařízení interiéru s minimem nábytku, dekorací a doplňků. Místo toho minimalismus dbá na maximální kvalitu materiálů s tím, že použité prvky plní jak estetickou, tak funkční úlohu. Tato jednoduchost s sebou dále přináší velkou výhodu v podobě zvýšené praktičnosti, kdy se výrazně zjednodušuje údržba.

Minimalismus Vám zaručeně ušetří čas a usnadní práci nejenom s utíráním prachu ve špatně dostupných místech, ale ulehčí Vám i pohyb především v malých bytech. Velkoformátové obklady o velikosti až 1 x 3 m dále sjednotí, opticky zvětší a umocní minimalistický dojem interiéru. Oblíbenou volbou jsou např. série Bottega či Kala White z kolekcí XLight a XTone od Urbateku.


Je tedy zřejmé, že minimalismus má celou řadu výhod a může se zdát, že pro mnohé z nás to je ideální řešení interiéru. Na druhou stranu tento směr vyžaduje výrazné snížení prvků a předmětů v domácnostech, což může mít vliv na vnímanou útulnost prostoru.

Bytoví designéři Vám však bez problémů pomohou zachovat vysokou míru útulnosti, a to pomocí zakomponování kvalitních sedacích souprav či příjemných obkladových materiálů jako např. keramických parket ze série Manhattan, Delaware či Nobu. Tato varianta je navíc mnohem praktičtější než přírodní dřevo a v kombinaci s podlahovým vytápěním bude výbornou volbou pro Váš útulný, minimalistický interiér.


Jak na minimalismus?

Minimalismus rozhodně nevyhovuje všem lidem a není celoplošně aplikovatelný na všechny projekty. Pro ty z Vás, kteří zvažují tento styl pro své domácnosti jsme připravili následující seznam 10 tipů s jejíchž pomocí snadněji docílíte vysněných minimalistických interiérů:

  1. držte se jednoduchého, čistého designu bez žádných výstředností
  2. minimum nábytku a maximum volného prostoru
  3. vybírejte nábytek prostých linií a jednoduchých, geometrických tvarů
  4. vyhýbejte se vzorům a ozdobným prvkům včetně dekorací, rodinných fotek, suvenýrů z dovolených apod.
  5. investujte do velkoformátových obkladových materiálů
  6. nekombinujte více jak tři barvy
  7. preferujte nenápadné barvy zemitých tónů
  8. dbejte na kvalitu materiálů před kvantitou
  9. použijte vestavěné spotřebiče a rafinované úložné prostory
  10. zapomeňte na vícebarevné a vzorované koberce

Vzhledem k těmto pravidlům a častému osobnímu poutu k předmětům v naší domácnosti není jednoduché naše domovy z ničeho nic kompletně předělat. Z toho důvodu se s minimalismem setkáváme spíše v nově zařízených interiérech, které jsou v tomto duchu navrhovány již od samého začátku.


Zajímá Vás více o minimalismu v interiéru či koupelnách? Čtěte více o tom, jak docílit minimalistické koupelny v následujícím článku nebo nás navštivte v našich showroomech po celé ČR.

Kategorie blogu