Jak na moderní krby v interiéru?

Rady a tipy | 22.2.2019
Jak na moderní krby v interiéru?

Časy, kdy krb zastával především praktickou funkci, jsou dávno pryč a z pohledu moderní architektury je nyní tento prvek brán jako důležitá součást celého interiéru. Z toho důvodu byste neměli podcenit jak vzhled samotného krbu, tak i prostoru kolem něj. V tomto článku se zaměříme na výběr krbu a jeho umístění v prostoru, zatímco v následujícím článku Vám poskytneme několik užitečných tipů a rad ohledně obkládaní krbů.

Klasický či elektrický krb?

V první řadě se musíte rozhodnout, jestli bude krb plnit spíše estetickou funkci a vytvářet příjemnou atmosféru, nebo se bude starat i o vytápění místnosti, popřípadě i celého domu. Zásadní, a přitom často opomíjenou záležitostí při výběru krbu je jeho výhřevnost. V minulosti se sledovala možnost vytápění interiéru a upřednostňovaly se vysoko výhřevné krby. V dnešní době pasivních domů a dobře zaizolovaných interiérů je tomu zcela naopak.

Nejenom z toho důvodu se jako řešení objevují i elektrické imitace krbů, které vyžadují pouze minimální investici, a navíc i nulovou údržbu. Přestože kvalitní imitace krbů napodobují plameny téměř dokonale, vůni a praskání hořícího dřeva se nic nevyrovná. Na druhou stranu je potřeba u tradičních krbů počítat s extra stavebními pracemi a nutnou manipulací se dřevem.


Dbejte na správné umístění krbu v místnosti

Umístění klasického krbu je zpravidla omezeno umístěním komínu, řešením přisávání čerstvého vzduchu, popřípadě technologií vytápění. Vzhledem k těmto limitům se krby standardně umísťují u stěny, popřípadě v rohu místnosti.

V současné době se prezentují i zajímavé varianty krbů umístěných do středu interiéru, což umožňuje vizuálně oddělovat jednotlivé části prostoru, a to zcela nekonvenčními způsoby. Pozoruhodným řešením je například integrace krbu do stěny či speciálně vytvořených panelů.


Kámen a keramika ideálním materiálem pro obkládání krbů

V dalším kroku by se mělo rozhodnout, jaké materiály se na obložení krbu použijí. Podmínkou je především odolnost vůči extrémně vysokým teplotám, barevná stálost a nízké nároky na údržbu. Kámen a keramika jsou v tomto případě tím naprosto ideální řešením pro obklad designových krbů. Dále se často používají i betonové stěrky či imitace přírodního kamene.

Naopak zcela nevhodným řešením je klasická výmalba, a to vzhledem k tomu, že se stěny v okolí krbu špiní více než ve zbytku interiéru. Zcela zásadní je i dbát na kvalitní pokládku materiálu a použití speciálních lepidel.


Více o výběru materiálu včetně konkrétních doporučených obkladů můžete číst v navazujícím článků.

Plánujete výstavbu krbu ve Vašem domě? Stavte se nezávazně zkonzultovat projekt na našich showroomech po celé ČR.

Kategorie blogu